IMG_0914.JPG

Honey that tastes of the Catawba valley

Store-bought honey is just sugar water. It's filtered and processed until all the flavor and micronutrients are gone. It's a byproduct of industrial agriculture.

By contrast, our honey is the real deal! Our bees live in pastureland and garden and enjoy the full spectrum of naturally-occurring florae through the whole warm season. We find that the pollen that spices the honey is a wonderful antidote to allergies specific to the Roanoke valley/New River Valley area.

The winter of 2017-18 was historically bad for local beekeepers and we are in rebuilding mode now. We have a limited amount for sale. A 1 1/2 lb. jar of honey from our farm costs $15.

We have a lot of repeat customers who tell us that our honey is exquisite. We don't disagree! Contact us if you'd like to taste some of nature's best nectar.

 
Two of the hives on the edge the garden

Two of the hives on the edge the garden

Rebuilding the apiary after the devastation of the winter 2017-18.

Rebuilding the apiary after the devastation of the winter 2017-18.